Pomodoro – technika zwiększająca efektywność pracy

Czujesz, że źle zarządzasz swoim czasem? Masz listę piętrzących się zadań i nawet nie wiesz jak się za nie zabrać? Wypróbuj technikę Pomodoro!

Technika Pomodoro – na czym polega?

Technika Pomodoro to opracowana w latach 80. metoda zarządzania czasem, która polega na dzieleniu pracy na krótkie 25-minutowe sekcje i następujące po niej 5-minutowe przerwy. Pomodoro wzięło swą nazwę od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, którego używał podczas swoich pierwszych eksperymentów, autor tej metody, Włoch Francesco Cirillo.

Założeniem techniki Pomodoro jest pełna koncentracja na zadaniu i eliminacja zbędnych rozpraszaczy. Podczas wykonywania danej czynności powinno się być skupionym tylko i wyłącznie na niej. Sprawdzanie maili, czy przerzucenie się na inne zadania jest możliwe dopiero po upływie założonych 25 minut.

Zalety stosowania Pomodoro

Choć metoda wydaje się banalna, daje niesamowite rezultaty. Podział pracy na krótkie odcinki czasowe znacznie zwiększa efektywność pracy. Brak rozpraszaczy pozwala w pełni skupić się na wykonywanej czynności, a świadomość upływającego czasu zwiększa wydajność. Myśl o zbliżającej się przerwie sprawia, że bardziej mobilizujemy się do pracy i lepiej ją wykonujemy. Niewątpliwą zaletą Pomodoro są również same przerwy, które pozwalają się odprężyć i „przewietrzyć” głowę.

Technika Pomodoro w praktyce, czyli jak ją stosować?

  1. Stwórz listę zadań do wykonania danego dnia. Nadaj poszczególny zadaniom priorytet. Jeśli masz do zrobienia tylko jedno, ale za to obszerne zadanie, podziel je na kilka mniejszych segmentów.
     
  2. Wyłącz wszelkiego typu rozpraszacze takie jak skrzynka mailowa czy nieużywane zakładki w przeglądarce. Telefon najlepiej odłóż w takie miejsce, by nie móc na niego zerkać.
  1. Ustaw czasomierz na 25 minut. Możesz użyć do tego budzika, timera kuchennego, telefonu komórkowego lub specjalnej aplikacji (w Internecie znajdziesz bardzo dużo różnego rodzaju timerów, niektóre z nich są nawet stworzone typowo pod technikę Pomodoro). Pamiętaj, żeby położyć timer w takim miejscu, aby móc na niego zerkać i kontrolować czas.
  1. Skup się na wykonywaniu danego działania aż do momentu usłyszenia alarmu. Nie pozwól, by coś cię rozproszyło – nie odpisuj na maile i wiadomości na czacie. Zrób to dopiero po upływie wyznaczonego czasu.
  1. Gdy zadzwoni budzik, zrób sobie przerwę. Pod żadnym pozorem, nawet jeśli nie skończyłeś jeszcze swojego zadania, nie unikaj odpoczynku. Relaksuj się najlepiej z dala od komputera, możesz w tym czasie poćwiczyć lub zrobić sobie kawę.
  1. Gdy skończy się przerwa, powtórz cały cykl 4 razy. Po ostatnim sprincie zrób sobie dłuższą, przerwę.

Czy to technika dla każdego?

Absolutnie tak! Pomodoro mogą stosować dosłownie wszyscy, sprawdzi się zarówno w przypadku uczniów, studentów, jak i pracowników. Polecamy z niej korzystać również w podczas wykonywania domowych obowiązków. Z pomocą Pomodoro będziesz znacznie bardziej zdycyplinowany(-a) i nauczysz się we właściwy sposób zarządzać swoim czasem.

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.